porady prawne

W naszym codziennym życiu możemy mieć do czynienia z problemami natury prawnej. Może to mieć miejsce np. w przypadku spraw spadkowych, podziału majątku, prowadzenia firmy czy popełnienia przez nas wykroczenia. Nie każdy z nas orientuje się w gąszczu często zmieniających się przepisów prawnych i nie każdy potrafi zrozumieć skomplikowaną prawniczą nomenklaturę. Warto wtedy udać się po profesjonalną poradę prawną i uzyskać informacje na interesujący nas temat. Porada prawna może być odpłatna lub bezpłatna. Poradę odpłatną możemy uzyskać udając się do kancelarii prawnej i przez Internet, bezpłatną zaś w wyznaczonych miejscach (np. w siedzibie urzędu gminy), przez Internet lub telefonicznie.

 Porady prawne odpłatne

Pomoc prawna odpłatna może być udzielona zarówno w kancelarii, jak i też przez Internet.

  • Wizyta w kancelarii – porada jest udzielana przez radcę prawnego lub adwokata w jego siedzibie. Radca prawny lub adwokat po zapoznaniu się z problemem, udzieli nam stosownej informacji o przysługujących nam możliwościach np. złożeniu pozwu, czy odwołaniu się od niekorzystnego dla nas wyroku albo decyzji. Ceny porady prawnej są uzależnione od dziedziny, której dotyczą i stopnia skomplikowania problemu. Przeważnie ceny te oscylują pomiędzy 100 a 300 zł. Jedynie porady dotyczące spraw podatkowych mogą być droższe, ponieważ ten temat jest objęty węższą specjalizacją.
  • Porada przez Internet – polega na wysłaniu on – line zapytania dotyczącego sprawy. Odpowiedź na nie będzie wysłana drogą mailową. Cena ustalana jest indywidualnie i jest z reguły niższa, niż przy spotkaniu w kancelarii prawnej.

Bezpłatne porady prawne

Z bezpłatnych porad prawnych możemy skorzystać w następujący sposób:

  • Internetowe porady prawne – są udzielane po przesłaniu przez nas zapytania odnośnie interesującego nas problemu. Są one udzielane pro bono przez radców prawnych i adwokatów, specjalizujących się w danej dziedzinie. Osoby korzystające z tego typu porad mają zapewnioną anonimowość. Porada prawna jest najczęściej streszczana na adres mailowy.
  • Porady prawne udzielane przez prawników na podstawie przepisów o nieodpłatnej pomocy prawnej, mogą być udzielane każdemu, po podpisaniu przez niego oświadczenia o braku środków na uzyskanie porady odpłatnej. Spotkanie z prawnikiem ma miejsce w wyznaczonym miejscu, niekoniecznie w kancelarii prawnej. Uzyskamy informację o obowiązującym stanie prawnym, możemy też uzyskać pomoc w sprawach już toczących się wobec nas przed sądem.
  • Porady prawne udzielane przez studentów Wydziału Prawa – udzielane są bezpłatnie na terenie uczelni. Mogą dotyczyć spraw mniej skomplikowanych, służą również studentom w zdobywaniu doświadczenia zawodowego.
  • Porady prawne telefoniczne – bezpłatne porady uzyskiwane od radców prawnych lub adwokatów. Infolinie dotyczące porad prawnych działają najczęściej codziennie przez 24 godziny na dobę. Opłata, jaką poniesiemy, to jedynie koszt rozmowy telefonicznej.

   Przed uzyskaniem porady należy przygotować wszystkie posiadane przez nas dokumenty dotyczące interesującego nas tematu, zarówno sądowe, jak i prywatne. Zakres porad obejmuje między innymi: prawo spadkowe, rodzinne, karne, spółdzielcze, administracyjne i podatkowe.

Każdy zainteresowany tego typu usługami sam musi odpowiedzieć na pytanie, z którego rozwiązania powinien skorzystać. Opinie na temat płatnej oraz bezpłatnej pomocy prawnej są podzielone.

Koniecznie doczytaj: https://www.mlamd.pl/prawnik-w-czym-pomoze/

3 KOMENTARZE

  1. Jeśli prowadzimy firmę, to nie można zapominać o współpracy z księgowym. Oraz prawnikiem. Może to nam pomóc rozważać wiele problemów.

  2. Bardzo ciekawy artykuł, na pewno pomocny. Szczególnie że mamy możliwość skorzystania z bezpłatnej porady prawnej. Niestety wiele osób nie wiem gdzie udać się po taką pomoc, która obecnie nam się należy. W Waszym artykule na pewno znajdą informacje.

  3. Porada prawna jeśli jest nam potrzebna jest jak najbardziej konieczna nawet jeśli jest płatna. Niestety za wiedzę specjalistyczną trzeba zapłacić. Ale bardzo dobrze, że powstały bezpłatne punkty pomocy prawnej. Choć czasami warto zapłacić, bo efekt może być zadowalający.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here